telma.com.mk - telma.mk |

Last Visited Websites

The following 10 Websites is recently viewed by our visitor.

Latest Analyzed Sites

Our analysis service recently updated the following 10 websites.

Top Sites By Pagerank

The following 10 websites listed by Google Pagerank.

Yes! www.telma.com.mk is ONLINE!

Last Updated 3 months ago

Sponsored Lins

Speed Analysis

Huge partion of visitors of your website are usually in rush and nobody is fond of waiting too much before your website load its content. If your website is slow, you will lose alot of visitors.Your homepage loadtime is 8165ms is E class speed. This is very slow performance.Definitely needs to be upgraded. Our Speed analyser has shown that www.telma.com.mk is as follows:

Speed: 1096ms

1096ms

Page Load Time : 8165ms

8165ms

Page Analysis

Page charset is UTF-8.Total keywords are 807.Total links 148, 138 of inbound links and 10 of outbound links of that. Our page analyser has shown that www.telma.com.mk is as follows:

Encoding

Charset of page UTF-8

Keyword Density

Total Keywords 807

Total Links

Inbound links of site 138
Outbound links of site 10

Meta Variables

viewport width=device-width, initial-scale=1.0
Content-Type text/html; charset=utf-8
generator Drupal 7 (http://drupal.org)

Sponsored Lins

Heading Analysis

Total html heads count is 0.Our header analyser has shown that www.telma.com.mk is as follows:

1 Search form
2 ТОП ВЕСТИ
3 МАКЕДОНИЈА
4 Покрај обвинителот Милошевски уште 4-ца се осомничени за протекување на снимките од случајот „Поткуп“
5 ДИК едногласно одлучи да има прегласување во Теарце
6 Теарце ќе одлучи за крајниот резултат од изборите
7 Ученици навлечени на обложувалници, казина и седативи
8 Поднесување приговори до ДИК, честа пракса
9 Кои се црвените линии на албанските партии?
10 Управниот суд не го почитува Изборниот законик
11 Николовска: Недозволиво е да се вршат интервенции врз гласачкото право
12 Финансиската самостојност приоритет за општините
13 СДСМ: Грѓаните изгласаа промени
14 Тодоров: Одлуката на Управен суд е противправна и скандалозна
15 Нема да се прегласува во Гостивар
16 Ќе се прегласува во Теарце
17 Пресуда за убиството на Нова година во Охрид
18 Нема новогодишни светилки во домот на 15 годишниот Филип, струјата е исклучена, учи на свеќа
19 Се чекаат одлуките на Управниот суд
20 ЕКОНОМИЈА
21 Европските пари недостижни за земјоделците
22 Економијата во лер
23 Економисти -Катастрофално лоша година
24 Нема да се намалуваат каматите
25 СВЕТ
26 Од алкохолно труење во Сибир починале 60 лица
27 Тринаесет приведени во истрагата за убиството на рускиот амбасадор во Анкара
28 Во експлозиi во Мексико загинаа 31 лице, 70 се повредени
29 Германија на нозе, во потрага по напаѓачот
30 ЗАБАВА
31 Род Стјуарт доби витешка титула од принцот Вилијам
32 Ештон Качер го откри полот на второто дете
33 Game of Thrones го сруши рекордот на Еми наградите
34 Барбара Стрејсенд на врвот на американските топ листи
35 КУЛТУРА
36 Фестивал за детски театар „Фенер“ за децата бегалци
37 Изложба на четворица струмички автори
38 Премиера на претставата „Тартиф“ по текст Молиер
39 Концерт на Душко Гојковиќ со филхармонија
40 СПОРТ
41 СПОРТ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

HTTP Header Analysis

Total Http header count is 17.Our HTTP Header analyser has shown that www.telma.com.mk is as it follows:

Server nginx/1.2.6
Date Wed, 21 Dec 2016 17:43:57 GMT
Content-Type text/html; charset=utf-8
Transfer-Encoding chunked
Connection keep-alive
X-Powered-By PHP/5.3.3-7+squeeze29
X-Drupal-Cache HIT
Etag "1482341028-1"
Content-Language en
X-Frame-Options SAMEORIGIN
X-Generator Drupal 7 (http://drupal.org)
Link <http://telma.com.mk/>; rel="canonical",<http://telma.com.mk/>; rel="shortlink"
Cache-Control public, max-age=600
Expires Sun, 19 Nov 1978 05:00:00 GMT
Vary Cookie,Accept-Encoding
Content-Encoding gzip
Last-Modified Wed, 21 Dec 2016 17:23:48 GMT

Resource Analysis

Total pieces of resources are 101,total size of resources including html size are 2.0MB.Our resource analyser has shown that www.telma.com.mk is as it follows:

Number of resources

Size of resources

Html size of website 91.2KB
Number of js resources 27
Js resources size 391.6KB
Number of css resources 6
Css resources size 86.2KB
Number of image resources 68
Image resources size 1.5MB

Location Analysis

Our location analyser has shown that www.telma.com.mk is as it follows:

Country : Macedonia

Ip Address : 217.16.95.72

Longitude : 22

Latitude : 41.8333

WHOIS Analysis

Our WHOIS analyser has shown that www.telma.com.mk is as it follows:

% Domain Information over Whois protocol
% 
% Whoisd Server Version: 3.9.0
% Timestamp: Wed Dec 21 18:43:40 2016

domain:    telma.com.mk
registrant:  UNET-R498
admin-c:   UNET-C1806
nsset:    UNET-NS2488
registrar:  UNET-REG
registered:  06.02.2008 13:00:00
changed:   08.04.2015 14:48:32
expire:    06.02.2018

contact:   UNET-R498
org:     ���������� �������������������� ������������������ ���������� ���������������� ������������������������ ��������������
name:     ���������� �������������������� ������������������
address:   ������������ ������������������ ����.51
address:   ������������
address:   1000
address:   MK
phone:    +389.23076677
e-mail:    telma@telma.com.mk
registrar:  UNET-REG
created:   21.05.2014 15:34:04
changed:   08.04.2015 14:57:47

contact:   UNET-C1806
name:     �������������� ��������������������
address:   -
address:   -
address:   -
address:   MK
phone:    +389.72320770
e-mail:    slavica.filipovska@telma.com.mk
registrar:  UNET-REG
created:   08.04.2015 14:48:31

nsset:    UNET-NS2488
nserver:   ns3.on.net.mk 
nserver:   ns2.on.net.mk 
nserver:   ns.on.net.mk 
tech-c:    UNET-C500
registrar:  UNET-REG
created:   08.04.2015 14:48:09

contact:   UNET-C500
name:     ���������� ����������������
address:   -
address:   -
address:   -
address:   MK
phone:    +389.71223720
e-mail:    dimce.slaveski@telma.com.mk
registrar:  UNET-REG
created:   21.05.2014 15:34:02


DNS Analysis

Total dns answers 6.For detailed analysis click me for search in w3lookup.com.Our dns analyser has shown that www.telma.com.mk is as it follows:

DomainTTLClassTypeAnswer
telma.com.mk. 3599 IN SOA ns.on.net.mk. administrator.on.net.mk. 2010052805 900 600 86400 3600
telma.com.mk. 3599 IN NS ns2.on.net.mk.
telma.com.mk. 3599 IN NS ns.on.net.mk.
telma.com.mk. 3599 IN NS ns3.on.net.mk.
telma.com.mk. 3599 IN A 217.16.95.72
telma.com.mk. 3599 IN MX 10 mail.telma.com.mk.

Mistakes

Show All